Перші письменники, які писали чистою українською мовою — Українська вишиванка / Vyshyvanka.if.ua

Реклама

Перші письменники, які писали чистою українською мовою

Автор: Андрюха Слободян
Опубліковано: 15 березня 2014

Серед того непросипущого сну і тої неволі з’явилися перші письменники, твори яких розгорілися, мов огонь з тої іскри, яку кинули були в народ Сковорода і Полетика.

Такі люди-були на Україні і в Галичині. Над Дніпром стали з’являтися письменники, які спершу несміливо, але далі щораз відважніше почали писати українською мовою. Такими були Петро Гулак-Артемовський, Григорій Квітка-Основ’яненко, Амврозій Метлинський та інші.

Але відомішим з них був Іван Котляревський з Полтави. Він вродився 9 серпня 1769 р. в старій козацькій родині. Цей талановитий поет, що на його очах загибала під московськими ударами Січ і все самостійне життя України, став першим будителем народу.

Він написав прекрасну поему «Енеїда», де ніби жартівливо описує пригоди троянського героя Енея по зруйнуванню Трої, що про нього писав римський поет Вергілій. Однак не про того Енея думав Котляревський, а про козака – Енея і його мандрівку по зруйнуванню Січі. А головне, що ця поема писана чистою українською мовою, яку тоді навіть свої люди вважали за щось гірше і негідне. Хто читав тоді на Україні ту поему, той бачив, що рідна мова є гарна і багата, коли нею можна писати таку гарну поему, і так сам навертався до рідної мови й народу. А читаючи про славну бувальщину в тій поемі, кожний приходив до усвідомлення, що його народ є славний, тільки неволя так його пригнобила.

Так-то Котляревський став будителем народу, а 1798 рік, коли вийшла «Енеїда» друком, уважається роком народження новітнього українського письменства і пробудження народу зі сну(Авторові «Енеїди» здвигнули свідомі українці в Полтаві в 1903 році гарний пам’ятник. Іван Котляревський умер в 1838 році.).

У Галичині будителем свого народу став близько 1830 року священик Маркіян Шашкевич, та про нього пишемо докладніше в розділі «Як у Галичині сонце засіяло».

Оці люди мають ту заслугу, що в час найбільшого занепаду не давали народові загинути, а будили його до нового життя. Вони то підготували прихід таких геніїв, як Тарас Шевченко і таких важливих подій, як знесення панщини в Галичині і кріпацтва на Україні.

Джерело матеріалу: книга "Історія України для дітей"; автор: Антін Лотоцький; видавництво: Івано-Франківське обласне Товариство української мови імені Т. Шевченка "Просвіта. Розділ "Тяжкий ХХ вік", Івано-Франківськ, 1991 рік; сторінки: 169 - 170.

Тарас Шевченко – будитель України »