Спогад про минуле — Українська вишиванка / Vyshyvanka.if.ua

Реклама

Спогад про минуле

Автор: Андрюха Слободян
Опубліковано: 17 березня 2014

Видатний український письменник, педагог-історик Антін Лотоцький завершив свою "Історію України для дітей" на трагічних для народу 20-х роках ХХ віку - найтяжчого для світу і нашої держави. Цей вік увійшов в історію України віхолою воєн, насилля, лихоліття, приніс їй багато мук і випробувань. Українська державність, вперше за довгі століття утверджена на всіх землях у 19148 році, знову була зруйнована: на більшій частині Українизапанували большевики, в Галичині – поляки, в Закарпатській Україні – угорці, в Буковині – румуни… Вони руйнували культуру, отруювали дух народний, спотворювали українську культуру, історію. Але історія жила, сповнювала українську суспільність правдою, тому що поряд з автором цієї книги, на якій виховувались діти 30-х років, плідно працювали свідомі українці-історики Михайло Грушевський, Іван Крип’якевич та інші. Ці видатні люди не давали вмерти пам’яті народній попри всю облуду поневолювачів української землі.

Дітям, які нині спрагло припадають до джерел правдивих історичних знань, треба утвердитись у думці: чим глибше вони пізнають минуле народу, його визвольні змагання, тим більше вони зроблять для побудови соборної України, для щастя рідної землі. Поспитайте себе, «Чому Україні впродовж віків не давали будувати свою державність? Невже її чесний і мужній народ Богом обділений? Невже не здатний сам прожити?..» Здатний, відповість вам серце. Тільки без України не можуть жити її поневолювачі.

Джерело матеріалу: книга "Історія України для дітей"; автор: Антін Лотоцький; видавництво: Івано-Франківське обласне Товариство української мови імені Т. Шевченка "Просвіта. Розділ "Тяжкий ХХ вік", Івано-Франківськ, 1991 рік; сторінки: 238 - 239.

Большевицький терор »