Стрітення

Автор: Андрюха Слободян
Опубліковано: 21 серпня 2013

Стрітення Стрітення ( Стрітення Господнє – 15 лютого) – відзначається на 40-й день після Різдва Христового. Про Стрітення у народі кажуть, що це свято, коли зима з літом зустрічаються. Хто кого переможе – зима чи літо. Якщо буде сонячний день, перемагає літо, а як завірюха – зима. Саме на Стрітення минає половина зими і повертає на весну. Для худоби на Волині чекали доброї весняної паші: «Як на Стрітення півень з-під стріхи нап’ється, то на Юрія віл напасеться»

Коли Божа Матір через сорок днів після Різдва пішла до храму, вважали, що зима стрілася з літом. Якщо в цей день падав дощ, сподівалися, що цього року бджоли зберуть багато меду.

Дуже характерні приказки про Стрітення і про місяць лютий: «Зима з весною вперше стрічається в лютому на Стрітення», «Питається лютий, чи добре озутий», «Лютий воду відпускає, а березень піднімає», «Лютий геть підгриз, кидай сани, бери віз».

У гуцулів ворожили на врожай, на кукурудзу: клали яйце надворі і чекали: якщо воно тріскало, то слід було чекати великого врожаю на кукурудзу, коли ж яйце лишалося цілим, то означало це, що кукурудза не вродить.

Від усяких життєвих бід набирали « стрічену воду », Стрітенською водою кропили пасіку. На Стрітення святили свічки з жовтого воску, які зберігали для важких життєвих ситуацій: давали їх у руки помираючим, ними підкурювали хворих. Стрітенських спеціальних чи обрядових страв не готували. Обходилися звичайними святочними обідами з м’ясом.

Масляна / Масниця »