Преображення Господнє / Спаса яблучного — Українська вишиванка / Vyshyvanka.if.ua

Реклама

Преображення Господнє / Спаса яблучного

Автор: Андрюха Слободян
Опубліковано: 09 вересня 2013

Преображення Господня - Спаса яблучногоЗаповідалося у Старому Завіті приносити перші плоди землі (перші овочі, перший виноград, перший сніп нового врожаю) для посвячення їх Богу. В нову заповітну звичаєвість перейшла ця традиція. Церковним уставом було освячувати грона винограду в день Преображення Господнього (Спаса Другого, на Спаса, Спаса яблучного – 19 серпня).

Святити городину й садовину до церкви ходили лише чоловіки й жінки. До церковної огорожі дівчата навіть не підходили, боялись, що їм піднесуть яблуко (в них це називалося «сором», можливо, через легенду про спокусу яблуком Єви).

Не можна було до Спаса їсти яблук. Звичаєм рідко хто нехтував, а надто суворо його дотримувались люди, в яких коли-небудь помирали діти. За повір’ям Матір Божа на тім світі не дасть яблук дітям.

На середину серпня достигали більшість сортів яблук і груші. Уперше їх зривали і несли святити до церкви, разом із медом у стільниках. Після освячення одне одного пригощали струдлями, свіжими плодами, пирогами з яблуками. Роздавали дітям і старцям садовину. Вірили, що чим більше роздаси, тим кращий урожай очікуватиметься наступного року.

Після церковної відправи вдома влаштовували гостини. Частуванням на Спаса медом означало поминання близьких і покійних родичів. Пили наливки з ягід, домашнє яблучне вино. Робили кваси: сирівець з усілякими доповненнями: яблучний, буряковий тощо.

Готували Спасівські струдлі з пісного тіста без яєць і сметани. Додавали до борошна дрібку соди й солі, олію, воду і замішували негусте тісто. Потім з нього робили качалку товсту розміром з руки до ліктя і стукали обома кінцями по стільниці, аж поки воно пухирями вкривалося. Тоді у вогкий рушник загортали і ставили на холод. Через 2-3 години, кожну частину вимішували, з тіста робили м’ячики і розкачували тоненькі коржі. Клали на кожного коржа порізані тоненькими скибочками солодкі яблука і у завиванець загортали. Пекли на великому жару. Вийнявши, присмачували цукром або обливали медом.

Спаса / Маковея / Маковія »