Спадкоємці короля Данила

Автор: Андрюха Слободян
Опубліковано: 09 лютого 2014

Галицький князь Лев І Лев І, Юрій І, Лев ІІ і Андрій

(1264 - 1320)

По смерті короля Данила лишився на Волині його брат, князь Василько, а в Галичині і на Холміцині були князями три сини Данилові: Лев у Галичині, Мстислав у Теребовлі, а в Холмі третій син, Шварно, що оженився з дочкою литовського князя Міндовга.

Та небавом умер Шварно, в рік потім і Василько, а волинським князем став син Василька Володимир. Це був дуже розумний і вчений чоловік. Він любив займатися наукою й книжками, і тому літописець називає його «великим книжником і філософом, якого ще не було і не буде». Він був дуже побожний і справедливий, але вмер замолоду, в 1289 році, бездітно і передав свій уділ синові Данила, Мстиславові, князеві теребовельському, якого любив найбільше. Так колишня велика Галицько-Волинська держава поділилася на дві: одну половину держав Лев, а другу – його брат Мстислав, обидва сини Данила.

Лев переніс свою столицю з Галича до Львова, що був названий на його честь «Городом Льва». Князь жив з татарами в згоді, разом з ними ходив па Польщу і здобув для свого сина Люблін, що якийсь час за Данила належав до української держави. Робив князь Лев походи на Литву і на Угорщину. Протягом деякого часу належала тоді йому і Закарпатська Україна з містами Мукачевом, Ужгородом, Сеготом та іншими.

Взагалі князь Лев був розумний та рішучий володар і вмів тримати в краю лад і порядок. Під кінець свого життя він наново укріпив Львів і відбудував ті твердині, які колись за наказом татар знищив його батько Данило. Лев умер в 1300 році, отже, князював довго, аж 40 літ.

Галицько-Волинський князь Юрій І Після смерті Льва став князем його син Юрій. Він заволодів цілою українською державою, бо Мстислав теребовельський вмер, не полишивши спадкоємців. Свою столицю переніс Юрій зі Львова до Володимира-Волинського. Він уклав союз з мазовецьким князем Казимиром Куявським і оженився з його дочкою. Крім того, увійшов у союз з німецькими хрестоносцями, бо хотів мати спільників проти Литви, що тоді стала дуже міцною державою.

За князя Юрія Галицько-Волинська держава доходить до найбільшого розквіту й потуги. Цей князь встановив першого окремого митрополита для Галичини і Волині, Ніпонта, бо тодішній митрополит Київський, що керував галицько-волинськими церквами, переїхав на північ, до Московщини, у Володимир Суздальський над рікою Клязьмою.

Літопис пише, що князь Юрій був мудрий і ласкавий, а для духовенства щедрий. За його князювання українська земля тішилася спокоєм і славилася багатством.

Про нього співає поет так:

А за тебе мудрий князю,
Люд спокоєм проживає,
Твою силу, твою мудрість,
Ворог навіть поважає.

Ти король і князь великий,
Для людей своїх ласкавий,
Для земель своїх господар,
Доброї опікун слави.

Щедрий ти для духовенства,
Знав його вагу велику:
Першого настановляєш
Українського владику …

Юрій титулувався королем і підписувався так: «Король Руський, Великий князь Київський, Володимиро-Волинський, Галицький, Луцький і Дорогичинський». Кажуть, що йому також прислав був папа корону, і Юрій коронувався так, як колись його дід Данило.

Юрій умер 1315 року  (історик Михайло Грушевський вважає, що Юрій Львович закінчив своє князювання приблизно в 1308 році), а по нім князювали спільно його сини: Андрій і Лев II. Вони жили в злагоді між собою і старалися розширити зв’язки з Польщею й німцями, бо сподівалися при їх помочі перемогти врешті татар і визволитися з-під татарської зверхності, бо і вони платили ще татарам данину і мусили їм коритися.

Брати віддали свою сестру Марію за мазовецького князя Тройдена. Князі вже почали були воювати з татарами, але загинули в 1332 році у війні з ними. Тодішній польський король, Володислав Локетек, писав до папи римського листа і шкодував дуже, що повмирали ці два останні українські князі, які боронили не лише Україну, але й Польщу перед татарами. Король Локетек назвав князів Андрія і Льва II своїми найкращими союзниками, бо були його «непоборним щитом» перед татарами.

Джерело матеріалу : книга "Історія України для дітей"; автор: Антін Лотоцький; видавництво: Івано-Франківське обласне Товариство української мови імені Т. Шевченка "Просвіта. Розділ "Тяжкий ХХ вік", Івано-Франківськ, 1991 рік; сторінки: 74 - 77.

Останній Галицько-Волинський володар »